İşçinin sendikal tazminatını ödemeyen PilenPak işverenin banka hesabına haciz konuldu

Manisa’da, ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçiler, iki yıldan uzun süredir Basın-İş öncülüğünde devam eden ve 149 işçinin işten çıkarılmasına karşı yürüttükleri sendikal mücadelelerinde 15 gün önce greve çıkmıştı.

Fabrika önündeki grev sürerken, işçiler; hukuki bir kazanım daha elde etti. İşten çıkarılan işçiler, işe dönüş davası açmıştı. Basın-İş avukatı Mustafa Akı’nın verdiği bilgilere göre; bu işçilerden 11’ine, sendikal gerekçeyle işten çıkarılmalarına rağmen sendikal tazminatları ödenmedi. İşveren, işçilerin sendikal tazminat talebine itiraz etti.

MAHME KARARINA RAĞMEN SENDİKAL TAZMİNAT ÖDENMEDİ

Mahkemelerin her bir işçi için aldığı karar uyarınca işverenin banka hesabına, haciz kondu. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, fabrika önünde grev yapan işçilerle birlikte yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“GREVİN 14. GÜNÜNDEYİZ”

“Yaklaşık iki yıldır süren sendikal mücadelenin sonucunda, önceki hafta çıkmış olduğumuz grevin 14. günündeyiz. Bugün grevdeki arkadaşlarımızı ziyarete geldik; hukukçumuzla, şube başkanımızla birlikte. Süreç ile ilgili arkadaşlarımızdan bilgi aldık. Sendikamızın başlatmış olduğu grevle ilgili olan süreç içinde grevi ziyaret eden sivil toplum örgütlerinin, siyasilerin, çevre firmalardaki arkadaşlarının ziyaretlerini anlattılar. Bu süreçte, içerideki çalışan arkadaşlarımızın vermiş oldukları destekleri bize aktardılar.

“İŞVERENİN HESAPLARINA HACİZ KOYULDU”

Bu süreç içinde en önemli gelişme bugün oldu. İş akitleri sendikal nedenle feshedilen 149 arkadaşımızın bir kısmı ile ilgili hukuken işe iadeleri sonucunda, işveren tarafından ödenmesi gereken ücretlerin ödenmediğinden kaynaklı, Basın-İş Sendikamızın hukuk bürosu, PilenPak işvereninin hesaplarına haciz koymuştur, bugünden itibaren. Sendikal mücadele içerisinde, PilenPak işvereninin yapmış olduğu baskılardan bir tanesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte, üyelerimizle birlikte kazanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. İşverenin üretmiş olduğu gıda ambalajlarının içindeki gıdaların üretildiği işyerlerinde de biz örgütlüyüz, Türk-İş Konfederasyonumuza bağlı Tek Gıda İş Sendikamız örgütlü. Oralardaki mücadelemiz de sürecek. Eninde sonunda, Basın İş Sendikası olarak bizim, arkadaşlarımızla birlikte sendikal mücadeleyi kazanacağımıza inancımız tam. Bu mücadeleyi kazanacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir