Bu reklam ülkeyi karıştırdı: Cips kaosu

Bir manastırın içinde, bir grup rahibe ayine gidiyor. Onların geldiğini gören Başrahibe mayasız ekmek hazırlamak istiyor. Sorun ekmek hiç kalmamıştır. Rahibe paniğe kapılmadan parlak bir çözüm bulur: kutsal ekmeği cipsle değiştirmek. Rahibelerden biri öne çıkar ve bir ısırık alır. Bu reklam videosundaki paketin üzerindeki sloganın da belirttiği gibi, lezzeti “ilahi olanı günlük hayata” getiren Amica Chips hoş bir sürprizle karşılaştı. Eğer Amica Chips’in amacı ses getirmekse, kampanyanın başarılı olduğunu söylemek gerekir. Roma gazetesi La Repubblica’ya göre, “[Katolik] İtalyan Radyo ve Televizyon Kullanıcıları Birliği, ‘cipsleri kutsal ekmeğin yerine koyarak, milyonlarca Katoliğin dini hassasiyetlerini rencide eden bu reklamın derhal durdurulması’ çağrısında bulundu.”

DİNE SAYGISIZLIK; AYNI REKLAMI BAŞKA BİR DİNİN İBADETİ İLE İLGİLİ YAPABİLİR MİYDİNİZ?

İtalyanca’da ‘cips’ patatina olarak adlandırılır ve bu kelime popüler jargonda, kadın cinsiyetini de ifade eder. Yani argo dilinde… “Dine küfür” suçlamaları da bundan kaynaklanmaktadır. Eleştiriler diğer dinler ile kıyaslamalara da neden oldu. Eski Ligue (aşırı sağcı) senatörü Simone Pillon “yasal işlem başlatacağını” ve ürünü boykot edeceğini açıkladı. “Ve bu arada, bu cesur şirkete bir soru: Hazreti Muhammed’in oynadığı bir reklam ne zaman olacak? Korkuyorsunuz, değil mi?” yorumunda bulundu! Benzer çıkışı,eski ultra-Katolik milletvekili Mario Adinolfi yaptı. Diğer dinlerle karşılaştırmalar yaparak, şunları söyledi: “Bu reklamı hazırlayan iletişim ajansının başkanı videonun lansmanını ‘Kiliseye gidiyoruz’ diyerek duyurdu, ancak ‘Camiye gidiyoruz’ ya da ‘Sinagoga gidiyoruz’ demezdi. Katolikler olarak kabul edelim ki, bizimle dalga geçildi. Ancak bu olayda yanlış yolu seçtik. Müslümanların, Yahudilerin ve hatta Tibetli Budistlerin her zaman yaptığı gibi, inancımızın işaretlerini savunmalıydık.”

BU İLK VUKUAT DEĞİL

İtalyan basınında çıkan haberlere göre markanın bu ilk ‘vukuatı’ değil. ; Şirket 2006 yılında Rocco Siffredi’yi bir kampanya için kullanmıştı. Reklamda ünlü porno aktörü, şu repliği söylüyordu: “Geçmişte pek çok [patatine] cips tattım – Amerikan, Alman, Hollanda – ama bu en iyisi”. Söylerken, bir yüzme havuzunun yanında, etrafı genç kadınlarla çevrili bir Amica cipsi yiyordu.

TV REKLAMLARINDA FARKLI; RAİ’DE GOFRET YEDİRDİLER

‘Orijinal reklam ‘ sadece, sosyal ağlarda yayınlanırken, özel televizyon kanallarında ” Rahibe kutsal ekmek yerine cips yerken görülmeyen, Baş Rahibe’nin de gizlice cips yediği başka versiyonu sunuldu. Daha da ihtiyatlı davranan kamu kanalları, “rahibenin beyaz gofret yediği ve cips yemediği açıkça görülen” daha da yumuşatılmış bir versiyon yayınladı.

REKLAMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ DURUMU

Görünüş kurtarıldı ama tartışma devam ediyor: Amica Chips reklamı orijinal versiyonunda gerçekten “dine küfür” müydü? Bu konuda en sert eleştiriyi Corriere della Sera yaptı. Sorunun yanıtı hayır, ancak bu senaryonun alkışı hak ettiği anlamına gelmiyor; “Sınırları aşmak, reklamcılıkta her zaman bir silah olmuştur, ancak bugün her şeyin serbest olduğu bir bağlamda bunun ne değeri var? Bu reklam alaycı bir şekilde gösterişli. Ajansın tek istediği, herkesin bu reklam hakkında konuşmasını sağlamaktı ve belli ki bunu başardılar.”

BİZDE CİPS NE ZAMAN SORUN OLDU? CEM YILMAZ AYRINTISI NEYDİ?

2004 yılında bir cips reklamı doktorları rahatsız etti. Cem Yılmaz’ın oynadığı cips reklamında “doktor” lakaplı iş bitirici karakter, Reklam Kurulu’na başvuran birçok doktor tarafından eleştirildi. Mesleklerinin böyle bir karakterle bağdaştırılmasının yanlış olduğunu belirten doktorlar, çevrelerinde sık sık “Doktor bu ne?” sorularıyla karşılaşmaktan da oldukça rahatsız oldukları konu ile ilgili haberlerde yer almıştı. Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir